logo
78 rocznica zamordowania mieszkańców Kostrzyna, Nekli i okolic na kostrzyńskim Rynku w 1939 r.

20 października 2017 r. udaliśmy się na obchody 78  rocznicy zamordowania mieszkańców Kostrzyna, Nekli i okolic na kostrzyńskim Rynku w 1939 r.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 18.00 formowaniem szyku przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. W blasku płonących pochodni niesionych przez harcerzy  przy akompaniamencie orkiestry, wyruszyliśmy ulicami Poznańską i Dworcową do Domu Katolickiego. To właśnie tu 78 lat temu odbył się sąd nad niewinnymi ludźmi. Dla upamiętnienia tych wydarzeń delegacja złożyła w tym miejscu kwiaty i znicze. Następnie poszliśmy na ulicę Średzką, gdzie  złożyliśmy  kwiaty i znicze przy  figurze Matki Boskiej. W aurze październikowego wieczoru, w skupieniu i w zadumie, przemaszerowaliśmy na kostrzyński Rynek, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał Burmistrz Gminy Kostrzyn Pan Szymon Matysek. Następnie Pan Robert Kurowski odczytał listę osób rozstrzelanych przez okupanta. W intencji poległych Ksiądz Proboszcz Krzysztof Kaczmarek odmówił modlitwę. Na cześć   Tych, którzy stracili życie,a także żeby uczcić Ich pamięć złożyliśmy kwiaty pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa. Uroczystość zakończyliśmy chwilą zadumy i refleksji przy  pieśni patriotycznej - Rota.

 

 
kreacja i programowanie
PCKompleks ITArts
strona glowna